Nie wykluczajmy medycyny chińskiej

medycyna chińska

Licząca sobie trzy tysiące lat tradycyjna medycyna chińska znana jest u nas głównie dzięki akupunkturze, ale to o wiele, wiele więcej niż tylko akupunktura. Powstanie tej medycyny datuje się na czasy panowania Żółtego Cesarza, później w filozofii Tao powstała teoria przenikania się dwóch sił Yin i Yang oraz pięciu elementów. Za autora księgi przemian uznaje się zaś Konfucjusza. To osoby, których dzieła stanowią podwalinę powstania medycyny chińskiej, która opiera się głównie na życiu w zgodzie i harmonii z naturą. Do tej medycyny należy ziołolecznictwo, akupresura, masaż. Tutaj wielkie znaczenie ma dieta, ruch, uwalnianie dobrej energii. Udoskonalanie systemu medycyny chińskiej jeszcze się nie zakończyło. To wspólna cecha z systemem, który znamy i który zwany jest medycyną tradycyjną z natury.

Ciągle bowiem są odkrywane nowe sposoby na walkę z chorobami. Jedną z metod leczenia wywodzącą się z Chin jest akupunktura. Jest ona bardzo skuteczna jeśli chodzi o pomoc w stanach, gdy choroba jest ostra i przewlekła, pomaga ona przywrócić równowagę organizmu. Dieta i zioła stosowane w medycynie chińskiej są uznawane jako leki. Pożywienie nie tylko ma nam dać energię, ale również leczyć nas i nasze dolegliwości. Wiele pokarmów jest uznawane za zioła czyli stawiane na równi z lekami. Oczywiście ważne są również ćwiczenia – tai chi czy kung fu, które pomagają nam poznać nasze ciało. Tradycyjna medycyna chińska widzi człowieka jako całość i stawia na harmonijne funkcjonowanie wszystkich narządów. Dzięki poszczególnym elementom takim jak masaż, prawidłowe odżywianie się, czy sztuki takie jak Tai Chi, a także ziołolecznictwo i akupunktura można osiągnąć stan, w którym nasz organizm będzie zdrowy, a my będziemy pełni energii do działania. Po ustaleniu co dolega danej osobie można dopiero wybrać metodę leczenia.

medycyna chińska

Sprawdza się stan chorego badając puls, robiąc wywiad, dotykając go. Chińscy medycy uważają że badania te są równie skuteczne jak badania laboratoryjne, które znamy i stosowane są powszechnie w naszych realiach. Mimo tego, że różni się podejściem, medycyna chińska i herbata zen tea – zentea.pl nie wyklucza medycyny tradycyjnej. Wręcz przeciwnie – uzupełnia ją. Istnieje teoria, że w przyszłości będzie stosowana tak zwana medycyna integracyjna. Zdrowie jest najważniejsze i nie ma znaczenia czy dojdziemy do niego stosując tradycyjną medycynę czy tę chińską.